Sıkça Sorulan Sorular

Sıkça Sorulan Sorular

1. Paylaştığınız çekilişler güvenilir mi?

Tabi ki, sizlere duyurduğumuz çekilişleri özenle seçmeye dikkat ediyoruz. Genellikle Milli Piyango İdaresi tarafından onaylanmış çekilişleri paylaşıyoruz. Onun dışında paylaştığımız çekilişler ünlü bir kişi veya varlığından emin olduğumuz şirketlerin/kuruluşların çekilişleridir.

2. Çekiliş Sonuçları Neden Geç Açıklanıyor?

Çekilişler aracı şirketin veya düzenleyenin belirlediği bir yerde herkese açık şekilde yapılır. Bu alana noter çağırılır. Noter ve düzenleyen kişiler çekiliş boyunca gerçekleşen çekilişleri tutanakta birleştirip imza atmaktadırlar. Evrak işleri gün sonunu bulmaktadır.

Gazetede kazananların ilanının verilebilmesi için gazete verileri en az 2 gün önce istemektedir. Eğer gazetedeki alan büyük reklam alanı vb. alanlardaysa bu süre uzayabilmektedir. Bu ve bunun gibi sebeplerden dolayı çekiliş sonuçları geç açıklanabilmektedir.

3. Milli Piyango İdaresi Onaylı Çekiliş Kazandığımda Ne Yapmalıyım?

Çekiliş sonuçları gazete ilanında verildikten sonra hediyenizi alabilmeniz için 15 gün süreniz oluyor. Eğer asil kazanan almazsa bir sonraki 15 günde yedek kazanan hediyeyi alabiliyor.

Kazandığınızı görüp, isim benzerliği olmadığından da eminseniz çekiliş koşullarında bulunan çekilişi düzenleyen veya yürüten ajansın iletişim bilgilerini bularak onlarla iletişime geçin. Karşı tarafta sizinle iletişime geçebilir fakat işinizi şansa bırakmayın.

Sizden tebligat göndermek için bir adres isteyecekler. Mesai saatlerinde tebligatı alacak birinin olduğundan emin olduğunuz adresleri veriniz. Tebligat geldikten sonra içerisindeki ibranameyi notere onaylatarak hediyenizi almaya gidebilirsiniz.

4. Çekiliş Dolandırıcılarına Karşı Ne Yapmalıyım?

Çekiliş düzenleyiciler sizden sadece tebligat gönderebilmek için adres isterler. Çekiliş düzenleyiciler zaten çekilişe katılırken verdiğiniz bilgileri bilirler. Bu bilgileri tekrar isteyen bir numaradan aranırsanız dikkatli olun. Özellikle hiçbir çekiliş düzenleyicisi sizden kredi kartı bilgilerinizi istemez, bunu unutmayın!

5. Çekilişler Gazete İlanlarından Önce Açıklanabilir Mi?

Evet, bu mümkün. Çekiliş düzenleyici gazete ilanı yayınlanana kadar çekilişi internet sitesinden veya herhangi bir sosyal medya hesabından çekiliş sonuçlarını duyurmak isteyebilir.

6. Neden Her Çekiliş Canlı Yayınlanmıyor?

Bu tamamen çekilişi düzenleyenle alakalı bir durum. Düzenleyenler için bu durum problem olabilir. Facebook, Instagram gibi araçlarla yayın yapmak istemiyor olabilirler. Kendi siteleri üzerinden yapmak masraflı olabilir.

Fakat, çekilişlerin düzenlendiği salonun boyutuna bağlı olarak siz kendiniz gidip çekilişi rahatlıkla izleyebilmektesiniz. İçiniz rahat olsun.

7. Milli Piyango Çekilişleri Gerçekten Yapılıyor Mu?

Evet, yapılıyor. Çekilişi düzenleyen firmalar batsa da kaçsa da yapılır. Çünkü Milli Piyango İdaresi çekilişler için teminat mektubu alır. Şirket batarsa teminat mektubu bozulur ve çekilişi Milli Piyango İdaresi düzenler. Bu yüzden son derece güvenilirdir.

8. Cidden Ödülden Fazla Vergi Çıkıyor Mu?

Bu durum fi tarihinden kalma bir bilgidir. Şu an uygulanan vergilendirme ürüne ve fiyatına göre değişmektedir.

Örneğin bir araba kazandığınızı varsayalım. Öncelikle her üründe “Veraset ve İntikal Vergisi” hesaplanır. 7060₺’ya kadar bu vergiden ürünler muaftır. Araba kazandığımız için bu istisna tutarı aracın değerinden çıkarıp sonrasında sonucun %20’si ödememiz gereken vergidir. Tabi araba kazandığımız için plaka ruhsatı + MTV + noter masraflarını ödemelisiniz.

9. Milli Piyango Onaylı Çekiliş Nasıl Düzenlerim?

Çekiliş düzenleme konusunda uzmanlaşmış ajanslarla anlaşabilir veya kendiniz Milli Piyango İdaresi’nin bu bağlantısına tıklayarak gerekli belgelerle başvurabilirsiniz.